Co to dieta treningowa i jakie są jej zasady?

Co to dieta treningowa i jakie są jej zasady?

FIT Posiłki

Dieta treningowa to metoda żywienia polegająca na dostarczaniu organizmowi składników, których najbardziej potrzebuje, by wytrwać na treningach i osiągać jak największe efekty. Ważne jest tylko, by sposób żywienia został dopasowany do potrzeb organizmu i jego możliwości, a także uprawianej aktywności. Nasi specjaliści podpowiadają, jak powinna wyglądać dieta dla trenujących

dieta treningowa

Jakie są zasady diety treningowej?

Dieta dla trenujących na siłowni, czy po prostu osób aktywnych, powinna opierać się na pewnych zasadach, ale musi być przede wszystkim dopasowana do konkretnego organizmu. Tworząc jadłospis należy wziąć pod uwagę płeć osoby trenującej, jej stan zdrowia i preferencje, a także wiek. Ważne jest również, by uwzględnić rodzaj aktywności i ewentualne alergie. 

Zupełnie inaczej będzie wyglądała dieta dla mężczyzn ćwiczących na siłowni, a inaczej dieta proponowana kobietom. Chcąc dobrze dopasować dietę do potrzeb osoby aktywnej, najlepiej, by skonsultowała się ona z dietetykiem. Specjalista pomoże ustalić zapotrzebowanie kaloryczne oraz pozostałe parametry diety. 

Jak każda inna dieta, tak i ta wymaga regularnego spożywania posiłków. Regularność ta powinna być dostosowana do trybu życia osoby, która na tę dietę się zdecydowała. Jeśli zaś chodzi o przygotowywanie posiłków, warto postawić na catering dietetyczny. Gotowe posiłki w pudełkach to pewność, że zawierają cenne i wartościowe składniki dla określonej grupy konsumentów. 

co jeść na diecie treningowej

Co jeść na diecie treningowej?

Dieta dla osób ćwiczących na siłowni powinna być bogata w określone makroelementy. Są to węglowodany, białka oraz tłuszcze. To one dostarczają ćwiczącym siły i energii do ćwiczeń, a także wpływają na dobre samopoczucie w czasie rozmaitych aktywności. 

Produkty spożywcze, w których można znaleźć węglowodany to: 

  • kasze i makarony
  • ziemniaki i awokado
  • świeże i suszone owoce

Produkty wyróżniające się dużą zawartością błonnika to:

  • wyroby mleczne
  • twaróg i jogurty
  • mięso
  • jaja
  • rośliny strączkowe

Nie wolno zapominać również o zdrowych tłuszczach. To w nich rozpuszczają się witaminy, ale też mają one ogromnie ważny wpływ na funkcjonowanie organizmu. 

Dieta dla ćwiczących na siłowni bogata w te właśnie produkty jest ogromnym wsparciem dla ich organizmu. Osoby aktywne powinny mocno zwracać uwagę na to, co jedzą, bo to ma przełożenie na ich samopoczucie i osiągnięcia treningowe. 

czego nie można jeść na diecie treningowej

Czego nie można jeść na diecie treningowej?

Jadłospis dla ćwiczących na siłowni powinien eliminować też część produktów spożywczych. Na pewno są to napoje gazowane oraz wszelkiego rodzaju słodycze. Osoby aktywne, szczególnie te, które regularnie uprawiają sporty czy to na siłowni, czy w plenerze, muszą zrezygnować z szybkiego jedzenia typu fast foody oraz wysoko przetworzona żywność. 

co daje dieta treningowa

Co daje dieta treningowa?

Dieta plus siłownia to dobra kondycja i atrakcyjny wygląd. Takie połączenie zapewnia też zdrowie i dobre samopoczucie. Dieta uzupełnia aktywność, a aktywność dietę. I nie są to tylko nasze podejrzenia. Spostrzeżenia te opieramy na najnowszych badaniach naukowych w dziedzinie dietetyki i zdrowego stylu życia. 

Efektem stosowania diety treningowej jest też uzupełnianie organizmu w te składniki i wartości, które są tracone podczas intensywnej aktywności fizycznej. Zatem dobra dieta na siłownie generuje korzyści nie tylko pod względem osiągnięć treningowych, ale i zdrowotnych. 

Jeżeli ktoś uwielbia chodzić na siłownię i robi to dla zdrowia, samopoczucia i atrakcyjnego wyglądu, to ten specyficzny jadłospis dla osób ćwiczących na siłowni nie będzie miał żadnych wad. Minusem jest tu tylko to, że dieta eliminuje uwielbiane przez niektórych fast foody i szybkie, wysoko przetworzone posiłki. Stosując ją, trzeba liczyć się z pewnymi ograniczeniami. 

W zamian za wyrzeczenia, odpowiednia dieta do ćwiczeń zwiększa możliwości treningowe, wspomaga regenerację po treningu, a także korzystnie wpływa na samopoczucie. Dieta ma o wiele więcej zalet niż wad.

jak długo stosować dietę treningową

Jak długo można stosować dietę treningową?

Jadłospis dla mężczyzn ćwiczących na siłowni i kobiet również ma wspomagać ich aktywność fizyczną. Zatem tyle czasu, ile dana osoba trenuje, tyle powinna stosować tę dietę. W firmach specjalizujących się w cateringu dietetycznym dostępna jest dieta pudełkowa dedykowana właśnie sportowcom i osobom aktywnym. Dzięki różnorodnym posiłkom i opierającym się na produktach wskazanych przy dużej aktywności, organizm funkcjonuje prawidłowo, a sam sportowiec dobrze się czuje. Dieta tego rodzaju jest po prostu zdrowa, więc nie ma powodu, by z niej rezygnować.