Ranking dieta sokowa

Ranking dieta sokowa

Dieta sokowa - na czym polega?

Dieta sokowa jest jednym ze sposobów na przywrócenie równowagi w organizmie. Tego typu detoks pozwala oczyścić organizm z toksyn, poczuć się lżej oraz odzyskać energię. Kuracja sokowa polega na regularnym spożywaniu soków ze świeżo wyciśniętych owoców i warzyw. Każdy sok – posiłek, z którego składa się dieta sokowa powinien być przyjmowany od 5 do 6 razy na dobę. Codziennie, kiedy przeprowadzany jest detoks sokowy należy wypijać jako pierwszy posiłek wodę z wyciśniętym sokiem z cytryny. Na śniadania należy wybierać soki owocowe, a podstawą obiadów oraz kolacji powinny być soki warzywne. Dodatkowo, taka dieta oczyszczająca domaga się picia dużej ilości wody mineralnej. Soki można wzbogacać ziołami oraz przyprawami. Taka dieta oczyszczajaca może być również wspomagana przez picie zielonej herbaty albo ziołowych naparów. Po zakończonej kuracji można stopniowo wracać do normalnych posiłków lekkostrawnych. 

detoks sokowy
detox sokowy
Ranking dieta sokowa

Zasady diety sokowej

Ze względu na to, że detox sokowy jest dietą niepełnowartościową, czyli nie dostarcza do organizmu odpowiedniej ilości tłuszczy, węglowodanów i białka, nie może być stosowany zbyt długo. Eksperci od żywienia rekomendują, aby okres ten trwał od 5 do 7 dni i nie był dłuższy. Z pewnością, ten typ diety nie jest wskazany dla: 

 • kobiet w ciąży i karmiących piersią,
 • dzieci i młodzieży,
 • seniorów,
 • osób aktywnych fizycznie,
 • osób przewlekle chorych. 

Żeby zastosować dietę sokową, nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Wystarczy mieć sokowirówkę lub wyciskarkę oraz na bieżąco kupować świeże warzywa i owoce. Kuracja sokowa jako dieta oczyszczająca jelita jest bogata w błonnik, przyspieszający metabolizm. Ma w sobie również sporo witamin i minerałów korzystnie wpływających na układ odpornościowy oraz na kondycję skóry. 

Najważniejsza zasada diety sokowej wskazuje na to, żeby zastąpić zwykłe posiłki o konsystencji stałej posiłkami płynnymi. Poza sokami owocowymi i warzywnymi można też pić koktajle oraz zupy krem. Roślinna dieta oczyszczająca organizm jest niskokaloryczna i zapewnia nie więcej niż 1000 kalorii dziennie. W trakcie trwania takiej kuracji odchudzającej warto spożywać wiele różnorodnych owoców i warzyw, żeby miały one jak najwyższą wartość odżywczą. Warto sugerować się kolorami. Na przykład, zielone produkty są bogate w chlorofil, pomarańczowe to źródło beta – karotenu, a czerwone – likopenu. Eksperci od żywienia częściej zalecają koktajle przygotowane z całości warzyw i owoców, ponieważ zapewniają one o wiele więcej błonnika pokarmowego w porównaniu z sokami.

Ranking dieta sokowa
Ranking dieta sokowa

Co jeść na diecie sokowej, a czego unikać?

Dieta sokowa to dieta oczyszczająca wątrobę z toksyn. Dlatego warto dowiedzieć się, co jeść podczas jej stosowania, a czego unikać, aczkolwiek bardziej pasuje tutaj określenie: “co pić”, ze względu na to, że w trakcie detoksu sokowego nie powinno się przyjmować żadnych pokarmów stałych. 

Soki należy pić regularnie, co 2 albo co 3 godziny. Ostatni sok najlepiej wypić na około 3 godziny przed pójściem spać. Należy je pić powoli i małymi łyczkami, ponieważ wtedy organizm będzie łatwiej przyswajał składniki odżywcze. Można dodatkowo, a nawet jest to wskazane, żeby pić cały czas wodę.

W chwili, gdy stosowana jest dieta sokowa oczyszczająca, a dopadnie kogoś głód trudny do opanowania, to może sobie pozwolić na zdrowe przekąski, takie jak: 

 • jabłko, 
 • ogórek,
 • marchewka,
 • kilka łodyg selera naciowego, 
 • połowa awokado, 
 • kilka sztuk orzechów, 
 • mała sałatka z liściastych warzyw. 

Stosując post sokowy należy zrezygnować z: 

 • pokarmów mających stałą konsystencję,
 • kawy,
 • mocnej herbaty,
 • cukru,
 • alkoholu,
 • papierosów. 

Wówczas dieta oczyszczająca z toksyn przyniesie najlepsze rezultaty. 

dieta sokowa
dieta oczyszczająca
Ranking dieta sokowa

Co daje dieta sokowa - zalety

Zastosowana na podstawie optymalnych zasad kuracja sokowa przynosi bardzo dobre rezultaty, gdy chodzi o właściwości odchudzające oraz detoksykujące. Dlatego warto przyjrzeć się temu, jakie są jej zalety, gdy właśnie z tych dwóch powodów chciałoby się z niej skorzystać. Warto decydować się na catering dietetyczny, ponieważ dzięki temu można najpierw skonsultować się z doświadczonym dietetykiem, który indywidualnie oceni, czy w konkretnym przypadku sokowy detox powinien być zastosowany. Specjalna dieta detoks sokowy domaga się również odpowiedniego przygotowania do kuracji oraz stopniowego wdrażania pokarmów stałych po jej zakończeniu. Decydując się na catering sokowy można otrzymywać posiłki również na tych etapach. Ponadto, będzie otrzymywać się zdrowe, pełnowartościowe soki i koktajle każdego dnia. Taki detoks sokowy catering jest więc bardzo praktyczny.

Ranking dieta sokowa

Czy dieta sokowa jest zdrowa?

dieta oczyszczająca z toksyn

Kiedy tylko ktoś uzna, że dobrana jest dla niego najlepsza dieta sokowa i traktuje ją jako sposób na kilkudniowe oczyszczanie organizmu, to jako dieta pudełkowa będzie to dla niego zdrowe rozwiązanie. Nie należy jednak takiej diety stosować zbyt długo, ponieważ może doprowadzić do niedożywienia. Trzeba też odpowiednio się przygotować, wobec czego detox sokowy catering jest w tym przypadku rekomendowany. Nie ma ryzyka, że ktoś z niewiedzy sobie zaszkodzi. Warto też przed zastosowaniem takiej diety upewnić się, czy nie ma w naszym przypadku przeciwwskazań do zastosowania.

Jeśli dieta pudełkowa oczyszczająca będzie wprowadzona rozsądnie i wykonana według zasad, to można spodziewać się, iż będzie korzystna dla organizmu. Otrzymując kody rabatowe na catering można będzie dodatkowo zaoszczędzić. 

Treść opracowana przy współpracy z dietetykiem klinicznym.