Ranking dieta dr Dąbrowskiej

Ranking dieta dr Dąbrowskiej

Dieta dr Dąbrowskiej - co to jest?

Coraz popularniejsza dieta według doktor Ewy Dąbrowskiej wzbudza sporo kontrowersji. Są osoby, które podkreślają, że warto się na nią zdecydować, gdy komuś zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów, natomiast znajdą się też jej przeciwnicy, wśród których panuje przekonanie, że dieta dąbrowskiej przyczynia się do powstania wielu niedoborów żywieniowych. Przede wszystkim, ten typ diety dedykowany jest osobom cierpiącym z powodu chorób przewlekłych: Hashimoto, niedoczynności tarczycy, astmy lub różnego rodzaju alergii. Osoby, które również bliżej powinny przyjrzeć się jadłospisom wliczającym się w skład diety dąbrowskiej to pacjenci zmagający się z: zakrzepicą, miażdżycą oraz innymi chorobami układu krwionośnego.

dieta ewy dąbrowskiej
post dąbrowskiej catering

Zwolennicy tego sposobu odżywiania się wskazują, iż można zobaczyć przy systematycznym stosowaniu tej diety poprawę u osób, które chorują na: Parkinsona, padaczkę, stwardnienie rozsiane, torbiele jajnika, czy mięśniaki macicy. Trzeba jednak mieć świadomość, że dieta dr dąbrowskiej zalicza się do diet wymagających i przed jej zastosowaniem najlepiej będzie skonsultować się z lekarzem prowadzącym. 

Doktor Ewa Dąbrowska to specjalista do spraw chorób wewnętrznych, znana jako twórczyni dosyć restrykcyjnego jadłospisu, który powstawał przez wiele lat i bazuje na pracach naukowych Dąbrowskiej, w których to autorka prezentuje sposoby radzenia sobie z chorobami cywilizacyjnymi za pomocą diety. Środowisko lekarskie jest podzielone co do tego, czy dieta dr dąbrowska jest korzystna, czy też nie. Przeciwnicy jej pracy wskazują, iż jadłospisy, które proponuje ona pacjentom są zbyt ubogie w składniki odżywcze i w związku z tym mogą doprowadzić do zagrażających ich zdrowiu konsekwencji zdrowotnych. Uważają oni, przeciwnie do pomysłodawczyni omawianej diety, że organizm samodzielnie pozbywa się z organizmu toksyn i nie ma konieczności stosowania głodówek, aby uzyskać stan bez ich występowania. 

Ranking dieta dr Dąbrowskiej
Ranking dieta dr Dąbrowskiej

Zasady i etapy diety - post dąbrowskiej

Warzywno – owocowa dieta Ewy dąbrowskiej jest sposobem żywienia, któremu blisko jest do postu. Jest to dwuetapowy schemat zrzucania zbędnych kilogramów, w którym podstawowym celem jest całkowite wyeliminowanie toksyn z organizmu. Dlatego sama autorka nurtu często określanego jako post dr dąbrowskiej wskazuje, że to “leczniczy post”. Główną zasadą układania jadłospisu jest zamieszczenie w nim jedynie owoców i warzyw przez cały okres stosowania tej diety.  Po jej zakończeniu możliwe jest natomiast poszerzenie spożywanych produktów o nasiona, orzechy, czy rośliny strączkowe. Sporadycznie można też w menu uwzględnić mięso lub inne wyroby, aczkolwiek bazą zawsze powinny być warzywa i owoce. Wiele osób może nie do końca orientować się w tym, w jaki sposób ułożyć menu, wobec czego dieta dąbrowskiej catering jest dla nich bardzo dobrym rozwiązaniem. Eksperci od żywienia będą wiedzieć jak urozmaicić poszczególne potrawy oraz jak je przygotować, aby nie było mowy o negatywnych skutkach. Restrykcyjna dieta dr ewy dąbrowskiej domaga się kontrolowania, a więc warto skonsultować się z dietetykiem, by nie mieć później wątpliwości co do słuszności w swojej decyzji. 

Okres przebywania na dieta dr dąbrowskiej catering nie powinien być dłuższy aniżeli 6 tygodni. Codziennie dopuszczalne jest zjadanie 3 posiłków głównych oraz 2 przekąsek, których łączna ilość kalorii nie powinna przekraczać 600. Posiłki przygotowane w ramach catering dr dąbrowskiej powinny być jak najmniej przetworzone. Dopuszczalne jest pieczenie i gotowanie na parze, a także dodawanie ulubionych ziół. Zakazane jest z kolei używanie soli. Rekomendowane jest picie wody niegazowanej, ewentualnie herbatek ziołowych albo wywarów z warzyw. Tak przygotowany catering dietetyczny z pewnością okaże się dla konkretnej osoby bezpieczny i nie będzie ona musiała się przejmować negatywnymi konsekwencjami. 

catering post dąbrowskiej

Pierwszym etapem jest oczyszczający post, który powinien trwać od 2 do 6 tygodni. Następnie, post dąbrowskiej catering przewiduje wprowadzenie na 2 etapie pokarmów wcześniej wykluczonych. Po tak przeprowadzonej kuracji doktor Ewa Dąbrowska zaleca zastosowanie zasad z pierwszego etapu diety kilka razy w tygodniu albo przez 1 tydzień w miesiącu. Jeśli więc dana osoba wybiera catering dr dąbrowska, to może spodziewać się tego, iż właśnie w obrębie takiego schematu będą dla niej przygotowane posiłki. 

Ranking dieta dr Dąbrowskiej

Produkty dozwolone i zabronione - catering dąbrowskiej

W przypadku dieta pudełkowa catering dieta dąbrowskiej najbardziej polecanymi warzywami są: 

 • cebulowe: cebula, por;
 • liściaste: sałata, zioła;
 • kapustne: brokuł, kalafior, brukselka i wszystkie kapusty;
 • psiankowate z wyjątkiem ziemniaków;
 • korzeniowe: pietruszka, marchew, seler, rzodkiew, buraki;
 • kwiaty: karczochy;
 • kiełki warzyw. 

Wybierając sposób żywienia taki jak dieta pudełkowa dąbrowskiej z owoców będzie otrzymywać się wyłącznie: jabłka, cytryny, grejpfruty, maliny, borówki, czarną porzeczkę, wiśnię, granat oraz aronię. 

Niedopuszczalne w catering post dąbrowskiej są: 

 • biała mąka, 
 • ryż,
 • cukier,
 • mleko, 
 • mięso, 
 • potrawy długo gotowane oraz smażone. 
Ranking dieta dr Dąbrowskiej

Wady i zalety - catering dieta dr dąbrowskiej

catering dietetyczny dr dąbrowskiej

Do głównych zalet, które daje catering dietetyczny dr dąbrowskiej zalicza się usunięcie toksyn z organizmu oraz zrzucenie niechcianych kilogramów. Bezpośrednio autorka diety, która promuje catering dietetyczny dąbrowskiej podkreśla, że jest to ściśle powiązane z szybszą regeneracją organizmu. Zwolennicy, którzy wykorzystują chętnie zniżki na catering taki jak catering dietetyczny dieta dąbrowskiej podkreślają, że już po kilku dniach wyglądają młodziej, ponieważ stosują naturalne antyoksydanty. Utrzymują, że poprawie ulegają też ich odporność oraz samopoczucie. 

Z kolei, przeciwnicy catering dietetyczny post dr dąbrowskiej zaznaczają, że jest to bardzo restrykcyjny sposób odżywiania, w związku z czym mogą pojawić się objawy takie jak:

 • omdlenia, 
 • osłabienia,
 • irytacja,
 • problemy ze snem,
 • awitaminoza,
 • rozregulowanie cyklu miesięcznego. 

Dlatego tak istotne jest to, aby upewnić się, czy wskazaną dietę stosuje się zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Warto też sprawdzić ranking cateringów, by wybrać firmę, która ma doświadczenie w przygotowaniu optymalnie zbilansowanych i zdrowych posiłków z tej kategorii. 

Treść powstała przy współpracy z dietetykiem klinicznym.