Ranking dieta bez laktozy

Ranking dieta bez laktozy

Dieta bez laktozy - co to jest?

Dieta bez laktozy to dieta eliminacyjna, bazująca na całkowitej albo częściowej eliminacji produktów będących źródłem laktozy. Laktoza jest dwucukrem składającym się z cukrów prostych: galaktozy i glukozy. Określana jest również mianem cukru mlekowego, ponieważ występuje w mleku ssaków: krowim, owczym, kozim oraz ludzkim. W organizmie człowieka enzym laktazy potrzebny jest do prawidłowego trawienia oraz wchłaniania tej substancji. 

Nietolerancja laktozy pojawia się w wyniku niedoboru wspomnianego enzymu trawiennego, a objawy są związane z niecałkowitym rozkładem laktozy w układzie pokarmowym. Dlatego osoby, które spożywają laktozę, a zmagają się z jej nietolerancją odczuwają nieprzyjemne dolegliwości: bóle brzucha, wzdęcia, uczucie bulgotania w jamie brzusznej, mdłości, czy biegunkę. I to właśnie u takich osób dieta bez laktozy jest jak najbardziej wskazana. 

catering bez laktozy
dieta bez białka krowiego

Nietolerancja laktozy pojawia się w wyniku zanikającej zdolności do trawienia laktozy przez osoby dorosłe albo może powstać w wyniku różnych chorób układu pokarmowego, podczas przebiegu których dochodzi do uszkodzenia jelit. 

Ten rodzaj nadwrażliwości pokarmowej domaga się zastosowania specjalnego sposobu odżywiania, aczkolwiek nie u wszystkich osób ograniczenia są całkowite. Może na przykład okazać się, że u niektórych pozytywne efekty da już ograniczenie cukru mlecznego do tolerowanej dawki. Dieta eliminacyjną, którą jest dieta bezlaktozy domaga się po prostu zastąpienia częściowego lub całkowitego produktów szkodliwych produktami bezpiecznymi, o podobnej wartości odżywczej. 

Ranking dieta bez laktozy
Ranking dieta bez laktozy

Zasady diety bez laktozy

Osoby zmagające się z nietolerancją laktozy mają zróżnicowaną wrażliwość na ten składnik. Wobec tego, jeśli ktoś zastanawia się nad swoją nietolerancją laktozy co jeść, to najpierw powinien zorientować się w pierwszej kolejności, jak czuje się po produktach o mniejszej zawartości laktozy. W dużej liczbie przypadków okazuje się bowiem, że wystarczy jedynie ograniczyć laktozę w diecie, a nie w pełni z niej rezygnować. Każda dieta bezlaktozowa, czyli bez nabiału powinna zakładać eliminację mleka ssaków: krowiego, koziego, czy owczego. Inne produkty bez mleka krowiego, takie jak kefir, jogurt albo mleko acidofilne mają mniejszą zawartość cukru mlecznego, ze względu na występujące w nich bakterie fermentacji mlekowej. To oznacza, że są one dobrze tolerowane przez organizm i mogą zostać uwzględnione w diecie bez laktozy. Podobnie jest w przypadku serów dojrzewających, goudy, czy parmezanu, mających znikome ilości cukru mlecznego.

dieta bez laktozy

Kiedy nietolerancja ma natomiast charakter ostry, rekomendowane jest wyeliminowanie wszystkich produktów laktozowych, zawierających nawet jej niewielkie ilości. Dlatego osoby zmagające się z silną postacią nietolerancji powinny wybierać mleko i produkty mleczne oznaczane jako bezlaktozowe. Nie należy spożywać słodkiego mleka i produktów z niego wytwarzanych. Można natomiast skorzystać z dostępnych leków, zawierających enzym laktazę. Mogą być one spożywane przed spożyciem posiłku z laktozą, żeby zmniejszyć objawy nietolerancji. 

Produkty bezlaktozowe mają fioletowy kolor etykiety i są pozbawione cukru mlecznego. Warto mieć na uwadze również to, że laktoza występuje w produktach przetworzonych, na przykład w gotowych wędlinach, słodyczach, czy gotowych daniach. W związku z tym, przed zakupem każdego produktu dobrze będzie zwrócić uwagę na jego skład. Serwatka także jest wytwarzana z mleka i może mieć śladowe ilości laktozy. Jest to popularny dodatek do słodyczy, gotowych past kanapkowych albo do gotowych dań. Wobec tego, zawsze przed zakupem konkretnych produktów należy sprawdzać etykietę, aby upewnić się, czy kupuje się 

jedzenie bez laktozy, by później nie odczuwać nieprzyjemnych skutków. 

Ranking dieta bez laktozy

Produkty dozwolone - nietolerancja laktozy dieta

Bardzo ważne jest to, żeby przede wszystkim znaleźć optymalne źródła wapnia w diecie bezlaktozowej. Jedynie wtedy nie pojawią się niebezpieczne dla organizmu niedobory pokarmowe. Do diety powinny być włączone produkty mleczne pozbawione laktozy oraz roślinne odpowiedniki tych produktów mlecznych.

Na przykład, jadłospis bez laktozy może zawierać: 

 • napoje sojowe,
 • jogurty sojowe,
 • tofu,
 • migdały,
 • warzywa kapustne: brokuł, jarmuż, kapustę,
 • sezam,
 • mak,
 • suszone morele,
 • suszone figi. 

Warto również pamiętać o suplementacji witaminą D w okresie jesienno – zimowym, ponieważ to właśnie ta witamina jest niezbędna do prawidłowego wchłaniania wapnia.

kody rabatowe na catering bez laktozy

Swoje codzienne menu należy dopasować do ogólnej kondycji zdrowotnej, najlepiej przy pomocy doświadczonego dietetyka. Jeśli ktoś zdecyduje się na konsultację ze specjalistą od żywienia, a następnie na catering bez laktozy, który często pojawia się w propozycjach w ramach usługi takiej jak catering dietetyczny, to może spodziewać się, iż jego posiłki będą pełnowartościowe. Oznacza to, że będą zawierały nie tylko zalecane produkty, ale też:

 • warzywa, 
 • owoce,
 • pełnoziarniste produkty zbożowe, 
 • produkty będące źródłem białka, 
 • produkty będące źródłem tłuszczu roślinnego.  
jedzenie bez laktozy
Ranking dieta bez laktozy

Co daje dieta bez laktozy - efekty

Wybierając catering dietetyczny bez laktozy można spodziewać się, iż podjęta decyzja wpłynie bardzo korzystnie na prowadzony tryb życia. Przede wszystkim, układ trawienny będzie mógł działać bez przeszkód. Równocześnie poprawi się kondycja cery, a u wielu osób zaobserwowano także załagodzenie bólów migrenowych. Co ciekawe, dieta pudełkowa jaką jest dieta bez białka krowiego coraz częściej jest popularna wśród osób, które nie muszą eliminować go ze swojego codziennego menu. To efekt tego, iż eliminacja produktów z laktozą zmniejsza kaloryczność posiłków. Dlatego osoby chcące zdrowo i świadomie się odżywiać oraz schudnąć na pewno będą zadowolone, kiedy wykorzystają kody rabatowe na catering, ponieważ dzięki temu uzyskają cele żywieniowe na których im zależy. 

dieta bezlaktozowa

Do głównych efektów diety bez laktozy zaliczają się: 

 • zmniejszenie dolegliwości trawiennych: wzdęć, biegunek, uczucia pełności,
 • obniżenie oraz regulacja tłuszczowej masy ciała,
 • uregulowanie gospodarki wodnej, 
 • poprawa kondycji cery, 
 • zminimalizowanie występowania migren z aurą i powiązanych z tym nudności.

Z pewnością więc, dieta bez produktów mlecznych daje sporo korzyści. Sprawdzając ranking cateringów warto wybrać tę firmę, która ma pod tym względem najlepsze menu.

 Treść powstała przy współpracy z dietetykiem klinicznym.