Ranking dieta Fodmap

Dieta Fodmap

Dieta Fodmap - na czym polega?

Dieta Fodmap jest planem żywieniowym zalecanym wśród osób zmagających się z dolegliwościami powiązanymi z zespołem jelita drażliwego albo innymi schorzeniami układu pokarmowego. Wskazany model żywieniowy stanowi skrót od angielskiego zwrotu “Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides and Polyols”. W tłumaczeniu na język polski oznacza to: “fermentujące oligosacharydy, disacharydy, monosacharydy i poliole”. Tego typu związki chemiczne są typami cukrów występujących w wielu różnych produktach spożywczych. Dla wielu osób są one trudne do trawienia i wówczas też pojawiają się u nich objawy takie jak: bóle brzucha, wzdęcia, zgaga, biegunka, zaparcia, czy śluz w stolcu. 

dieta low fodmap
dieta fodmap catering

Dieta low fodmap polega na ograniczeniu spożycia takich cukrów. Zwykle rozpoczyna się od ścisłego wyeliminowania produktów fodmap z jadłospisu na określony czas, na przykład na parę tygodni. Następnie, kiedy objawy ustępują, stopniowo włącza się wcześniej wyeliminowane pokarmy, sprawdzając, które z nich wywołują u danej osoby uciążliwe objawy. Jadłospis, który przewiduje dieta fodmap nie jest jadłospisem dla każdego, wobec czego przed skorzystaniem z niego warto skonsultować się z dietetykiem. Taka konsultacja nie tylko pozwala upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do stosowania wskazanej diety, ale również, że nie popełni błędów żywieniowych, które mogłyby doprowadzić do zmniejszenia masy ciała albo do niedoborów pokarmowych. 

Dieta Fodmap ranking
Ranking Dieta Fodmap

Zasady diety Fodmap

Dieta Fodmap w literaturze naukowej określana jest jako dieta low fodmap albo L – Fodmap i składa się z trzech etapów. Jej celem jest identyfikacja produktów, które mogą nasilać dolegliwości oraz tych, które są dobrze tolerowane przez organizm u konkretnych pacjentów, co pozwala następnie wprowadzić korzystne modyfikacje dietetyczne, pozwalające w dłuższej perspektywie czasowej zmniejszać dolegliwości, bez konieczności zastosowania restrykcyjnej diety. 

low fodmap dieta pudelkowa
  • I etap to ograniczenie produktów zawierających Fodmap. Trwa on od 2 do 6 tygodni. Na tym etapie produkty o wysokiej zawartości FODMAP zastępuje się produktami o niskiej zawartości FODMAP. 
  • II etap to czas pozwalający na ponowne wprowadzenie produktów zawierających FODMAP. Ten etap trwa od 8 do 12 tygodni i opiera się na stopniowym włączaniu produktów bogatych w FODMAP. Eksperci od żywienia, którzy dobrze orientują się w zasadach fodmap dieta zalecają, aby włączać 1 produkt co 3 dni i monitorować, czy i jakie pojawiają się objawy. Zauważone zmiany fizjologiczne oraz psychologiczne warto zapisywać w dzienniku. 
  • Etap III to personalizacja diety, pozwalająca opracować indywidualny plan dietetyczny, jaki można stosować przez dłuższy czas z jak najmniejszą liczbą ograniczeń. W takim celu wprowadza się do diety wszystkie produkty, które wcześniej uznano za niepowodujące dolegliwości. Z kolei, te, które wywoływały dolegliwości, można powoli włączać w niewielkich ilościach, żeby sprawdzić, czy tolerancja na nie nie zmieniła się. 
Ranking dieta fodmap

Produkty zalecane i zabronione - dieta fodmap

Dieta FODMAP jest dietą restrykcyjną, wobec czego istnieje sporo ograniczeń w jej zastosowaniu. Natomiast, istnieje również wiele produktów, które są dozwolone. Zdrowe i smaczne produkty fodmap to:

  • mięsa: wołowina, kurczak, indyk, jagnięcina i wieprzowina, 
  • ryby i owoce morza: łosoś, tuńczyk, krewetki, małże oraz inne ryby i owoce morza,
  • zboża i nasiona: ryż, quinoa, gryka, amarantus, nasiona chia, nasiona lnu, proso i owies,
  • owoce: borówki, nie w pełni dojrzałe banany, wszystkie rodzaje winogron, melon miodowy, kiwi, cytryny i limonki, mandarynki, pomarańcze, marakuja, ananas, maliny i truskawki, 
  • warzywa: różnego rodzaju sałaty, rukola, papryka, niewielkie ilości brokuła, marchew, seler i seler naciowy, botwinka, czerwona i zielona papryczka chilli, kukurydza, cukinia, ogórki, ziemniaki, dynia, rzodkiewki, szczypiorek, algi, szpinak, pomidory oraz rzepa,
  • przetwory mleczne bez laktozy: mleko, jogurty, masło, twaróg oraz inne dozwolone produkty mleczne takie jak sery: cheddar, feta, mozzarella, 
  • roślinne napoje: mleko kokosowe, mleko sojowe,
  • napoje: woda, herbata, kawa bez dodatku mleka zawierającego laktozę, zioła na trawienie spożywane pod postacią naparów – rumianek, mięta, czy melisa. 
low fodmap
dieta ibs fodmap

Jak więc widać, low fodmap dieta pudelkowa nie jest aż tak eliminująca, ponieważ istnieje sporo wyrobów, które można spożywać. Ważne jest ich umiejętne łączenie z innymi składnikami. Kiedy korzysta się z catering dietetyczny, to jest to zapewnione. 

Z kolei na dieta ibs fodmap zakazane są produkty takie jak: 

  • zboża i produkty zbożowe: pszenica, żyto i jęczmień, makaron, ciastka, ciasta, niektóre płatki śniadaniowe,
  • warzywa: cebula, czosnek, por, buraki, kapusta, kalafior, szparagi, karczochy, groszek zielony, szalotki i bataty, koper, pieczarki, 
  • owoce: jabłka, morele, awokado, czarne jagody, wiśnie, grejpfruty, mango, nektarynki, brzoskwinie, czereśnie, gruszki, śliwki, arbuz,
  • rośliny strączkowe: ciecierzyca, soczewica, czerwona fasola, soja i bób, 
  • orzechy i nasiona: pistacje i nerkowce, 
  • słodziki: ksylitol, sorbitol, mannitol, maltitol oraz izomalt. 
Ranking dieta Fodmap

Efekty - co daje dieta foodmap

orzechy

Dieta o niskiej zawartości FODMAP daje pozytywne efekty pod kątem zmniejszenia odczuwalnych dolegliwości po stronie układu pokarmowego. W 2018 roku Polskie Towarzystwo Gastroenterologii sprawdziło, iż skuteczność catering fodmap jest porównywalna z innymi zaleceniami dietetycznymi stosowanymi u pacjentów z IBS. Należy jednak mieć na uwadze fakt, iż dieta ta jest dietą eliminacyjną, wobec czego powinna być właściwie skomponowana, żeby u danej osoby nie pojawiły się niedobory żywieniowe.

W związku z tym, warto zdecydować się na jej prowadzenie pod okiem doświadczonego eksperta od żywienia. Jeśli dieta pudełkowa FODMAP będzie dobrana indywidualnie, to można spodziewać się uzyskania wyłącznie pozytywnych rezultatów. Z pewnością, w takiej sytuacji catering low foodmap okaże się skutecznym sposobem zwalczania nieprzyjemnych dolegliwości u pacjentów zmagających się z chorobami układu pokarmowego. Jeśli ktoś więc zachęcony tym, jak prezentuje się ranking cateringów, będzie chciał skorzystać z takiego rozwiązania, to nie powinien się zbyt długo zastanawiać. Tym bardziej, gdy proponowane będą zniżki na catering, ponieważ dbanie o swoje zdrowie za pośrednictwem odpowiednio zbilansowanej diety nie będzie dla niego wiązało się z dużymi kosztami. 

Treść powstała przy współpracy z dietetykiem klinicznym.