Ranking dieta dla mam

Ranking dieta dla mam

Dieta dla ciężarnej - na czym polega?

Dieta dla ciężarnej ma kluczowe znaczenie zarówno dla jej zdrowia, jak i dla prawidłowego rozwoju płodu. Jest ona również bardzo ważna w okresie laktacji. W okresie ciąży zwiększa się zapotrzebowanie na niektóre witaminy i składniki mineralne, przy równoczesnym, niewielkim wzroście zapotrzebowania energetycznego. W pierwszym trymestrze dieta dla kobiet w ciąży nie musi być zwiększona o dodatkowe kalorie, natomiast w drugim kaloryczność powinna być zwiększona o 340 kalorii na dobę, a w trzecim – o 450 kalorii na dobę. 

catering dla mamy karmiącej
Dieta dla ciężarnej

Podaż białka powinna wynosić od 20% do 25% energii pochodzącej z pożywienia i powinno być to białko pełnowartościowe. W związku z tym, dieta kobiety w ciąży powinna obejmować: chudy drób, jaja, nabiał, nasiona roślin strączkowych, czy tłuste ryby morskie, będące równocześnie bogatym źródłem kwasów omega – 3. 

W diecie takiej jak dieta kobiet w ciąży należy też uwzględnić produkty mleczne, dostarczające poza białkiem znaczne ilości wapnia i witaminy z grupy B. Rekomendowane są zwłaszcza niesłodzone wyroby mleczne fermentowane: kefir, maślanka, zsiadłe mleko, czy jogurt. 

Źródłem węglowodanów powinny być w głównej mierze produkty zbożowe: pełnoziarniste pieczywo, makarony, kasze, czy płatki zbożowe. Są to równocześnie produkty stanowiące ważne źródło błonnika. Jeśli więc przyszła mama nie wie, w jaki sposób skomponować swoją dietę, to dieta pudełkowa dla ciężarnych będzie dla niej dobrą opcją. Podobnie, te same ustalenia będą ją obowiązywały, kiedy znajdzie się na etapie, gdy wymagana będzie dieta dla mam karmiących, a więc tutaj również rozsądnie będzie wspierać się poradami ekspertów od żywienia. 

W menu dieta pudelkowa dla kobiet w ciąży nie powinno zabraknąć świeżych warzyw i owoców oraz zdrowych tłuszczów pochodzących z olejów roślinnych. Naturalne jest to, że każda mama chce dla swojego dziecka tego, co najlepsze, wobec czego aktualnie coraz więcej kobiet decyduje się na catering dla mam karmiących, ponieważ są dzięki temu pewne, że dają swoim potomkom to, co zapewni im zdrowie. One zaś mogą w tym czasie zająć się przygotowaniami do powitania dziecka na świecie. Codzienny jadłospis w tym okresie życia jest szczególnie ważny, wobec czego catering dla kobiet w ciąży jest bardzo starannie przygotowany. Nie jest więc zaskakujące, że dieta pudełkowa dla kobiet w ciąży jest aktualnie tak chętnie wybierana. Odpowiednio zbilansowany catering dla ciężarnych oraz w okresie laktacji stanowi najlepszą profilaktykę dla mam, jak i dla ich potomstwa. Prawidłowy sposób odżywiania determinuje efektywność laktacji. Z tego względu dieta dla mam ma tak ważne znaczenie. 

Ranking dieta dla mam

Ranking dieta dla mam

Zasady diety dla kobiet ciężarnych i kobiet karmiących

W diecie takiej jak dieta pudelkowa dla mam karmiących jedna z głównych zasad dotyczy regularności spożywania posiłków, jakie powinny być spożywane co 3 lub co 4 godziny. Zalecane przez ekspertów żywieniowych od dieta pudelkowa dla mam są trzy posiłki główne oraz dwa posiłki mające mniejszą energetyczność. Jadłospis oferowany w ramach catering dla matek karmiących powinien być zróżnicowany. Kobiety oczekujące dziecka oraz w okresie laktacji powinny też pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. W trakcie laktacji ważniejsza jest też wartość energetyczna poszczególnych dań, aby u samej kobiety nie pojawiły się niedobory żywieniowe. Na to specjaliści opracowujący catering dla mamy karmiącej są również wyczuleni. 

Racjonalna dieta w trakcie ciąży oraz realizowana poprzez catering dla mam zakłada prawidłowe proporcje i ilości niezbędnych składników odżywczych. Dlatego zarówno dieta pudełkowa dla kobiet ciężarnych, jak i catering dietetyczny dla mam karmiących bazują na zasadzie 6 U: 

 • urozmaicenie,
 • uregulowanie,
 • umiarkowanie,
 • unikanie pustych kalorii,
 • utrzymanie prawidłowego bilansu płynów,
 • uzupełnianie tylko tego, co niezbędne. 
dieta dla kobiet w ciąży

Profesjonalny catering dla karmiących oraz catering dietetyczny dla kobiet w ciąży uwzględnia przygotowanie potraw bogatych w składniki, na które jest szczególne zapotrzebowanie w takim okresie oraz z powodu braku których mogą pojawić się niedobory: magnezu, kwasu foliowego, żelaza, wapnia, witaminy D3, witaminy A, witaminy E, cynku, kwasów tłuszczowych z grupy Omega – 3 oraz jodu. 

Ranking dieta dla mam

Czego nie można jeść na diecie dla kobiet w ciąży i kobiet karmiących?

Wybierając catering dietetyczny dla kobiet karmiących na pewno zyskuje się gwarancję, iż z menu będą wykluczone produkty szkodliwe dla kobiety i dziecka. Zwykle są to te same produkty, jakie obowiązują przy catering dietetyczny dla kobiet w ciąży, wobec czego catering dietetyczny dla mam również uważany jest za bezpieczny.

Dobrze zbilansowana dieta dla kobiet ciężarnych i dieta dla karmiących mam będzie wolna od: 

 • produktów przetworzonych, 
 • słodkich napoi, 
 • nadmiaru soli, 
 • surowych jaj,
 • kofeiny, 
 • niepasteryzowanego mleka krowiego,
 • surowych ryb i owoców morza,
 • wyrobów wędzonych na zimno, 
 • podrobów,
 • serów pleśniowych,
 • niedogotowanego lub niedopieczonego mięsa. 
dieta kobiety w ciąży

Pewne jest to, że taka dieta dla kobiet po porodzie, realizowana jako dieta pudełkowa przyczyni się również do szybszego powrotu do formy po okresie ciąży. Dla wielu kobiet to szczególnie ważne, na przykład pod kątem odzyskania dawnej sylwetki. To oznacza, że dieta dla mamy po porodzie powinna być starannie przemyślana. 

Ranking dieta dla mam

Co daje dieta dla mamy w ciąży?

Kobiety będące w okresie ciąży i laktacji powinny szczególną uwagę przykładać do tego, jaki mają styl żywienia. W związku z tym, dieta dla przyszłych mam musi być starannie opracowana. Od niej zależy zdrowie matki oraz płodu. Ponadto dieta kobiet ciężarnych determinuje kondycję dziecka na jego dalszych etapach rozwoju. Podobnie na parę: mama – dziecko wpływa dieta kobiet po porodzie, ponieważ dziecko większość substancji odżywczych przyjmuje wraz z mlekiem matki. Mając wobec tego kody rabatowe na catering można kontynuować pod diecie dla ciężarnych dietę taką jak dieta mam karmiących i spodziewać się dobrych rezultatów.

Dieta ciążowa i dieta mam karmiących piersią różnią się od standardowych diet, ponieważ wiele produktów trzeba wykluczyć ze swojego jadłospisu. Jeśli kobieta chce mieć pewność, że sięga po wysokiej jakości produkty, to powinna sprawdzić ranking cateringów i wybrać taki, który ma rekomendacje wskazujące na to, iż zapewnia odżywianie kobiet w ciąży bazujące na posiłkach lekkich oraz pełnowartościowych. 

Treść opracowana przy współpracy z dietetykiem klinicznym.