Ranking dieta dla sportowca

Ranking dieta dla sportowca

Dieta dla sportowca - co to jest?

Osoby aktywne fizycznie, zwłaszcza te, które dużo trenują albo wyczynowo uprawiają jakąś dyscyplinę sportu, powinny przede wszystkim zadbać o to, by na równi z ćwiczeniami zatroszczyć się o odpowiednią dietę. Dzięki temu, że będą mieć dania dopasowane do swojej kondycji, szybciej osiągną zamierzone cele. Każda dieta dla sportowca jest sposobem żywienia, zapewniającym wysoką podaż białka oraz węglowodanów, co pozwala zaspokoić dzienne zapotrzebowanie organizmu na poszczególne makroskładniki. 

dieta dla sportowca
dieta dla sportowca

Jest to nie tylko źródło energii, ale też skuteczne narzędzie motywacji, w utrzymaniu już pozyskanych wyników, jak i zdobywaniu kolejnych. Dotyczy to nie tylko zmian w wyglądzie sylwetki, ale też uzyskiwanych wyników sportowych. Tego typu dieta sportowa dostarczy niezbędne składniki odżywcze i zagwarantuje adekwatną podaż kalorii. 

Podkreślić należy, że nie ma jednej, ogólnej diety dla wszystkich sportowców, ponieważ jej rodzaj zależy od tego, jaką ktoś dyscyplinę sportu uprawia. Głównym mianownikiem jest natomiast optymalna podaż węglowodanów, w zawartości około 50% każdego dnia. Ich forma dostosowana powinna być do pory dnia. Na przykład, w godzinach blisko treningu powinno wybierać się lekkostrawne i łatwo przyswajalne przez organizm węglowodany proste. 

Ranking dieta dla sportowca

Co jeść na diecie wegetariańskiej?

Zalecane produkty dla osób stosujących dietę wegetariańską to nasiona roślin strączkowych, takie jak: 

 • groch, 
 • soczewica,
 • soja, 
 • fasola, 
 • bób,
 • warzywa bogate w witaminę C i beta karoten, 
 • kiełki nasion: na przykład brokuła, lucerny, rzodkiewki, słonecznika, pszenicy, rzeżuchy.
dieta pudełkowa

Podane powyżej produkty spożywcze można dodawać do dowolnych potraw, sałatek lub surówek. Doskonale uzupełniają w diecie witaminy i składniki mineralne oraz błonnik. Wówczas dieta wegetarian jest optymalnie zbilansowana i nie ma potrzeby martwić się braku jakichkolwiek składników odżywczych. Jeśli zaś ktoś nie do końca czuje, iż samodzielnie przygotuje pełnowartościowe posiłki albo po prostu nie ma na to czasu, to może zdecydować się na catering dietetyczny opierający się właśnie na diecie wegetariańskiej. Uzyskując specjalne kody rabatowe na catering można zyskać nie tylko zdrową kuchnię, ale też każdego dnia odżywiać się zgodnie z zaleceniami diety wegetariańskiej, w bardzo dobrej cenie. 

Ranking dieta dla sportowca

Zasady diety dla sportowców

Każda osoba, która decyduje się na catering sportowy powinna pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym nie będzie musiała obawiać się, czy wybrała właściwy, nieszkodliwy sposób żywienia.

Istotną kwestią jest podaż makroskładników. Osoby uprawiające sport powinny dostarczać odpowiednią ilość niezbędnych dla organizmu makroskładników: białek, tłuszczów i węglowodanów. Ich rozkład w jadłospisie powinien prezentować się następująco: 

 • białko: około 20% do 30% energii,
 • tłuszcze: około 20% do 35% energii, 
 • węglowodany: około 45% do 60% energii. 
catering sportowy

Warto równocześnie pamiętać o tym, że dieta dla sportowców nie jest sztywną dietą i w związku z tym podaż makroskładników należy dopasować do indywidualnych potrzeb organizmu, uprawianej dyscypliny sportowej oraz do intensywności treningów. 

Kolejna zasada dotyczy podaży białka. Białko to materiał budulcowy organizmu, który u osób aktywnych fizycznie powinien być podawany w ilości 1,2 do 2 gramów na każdy kilogram masy ciała. Bardzo ważne jest to, aby pamiętać o podaży białka po zakończonym treningu, z uwagi na to, że w czasie ćwiczeń dochodzi do jego strat. Pełnowartościowe białko można znaleźć w: mięsie, rybach, owocach morza, jajach, mleku oraz produktach nabiałowych. Z kolei, wśród cennych źródeł białka pochodzenia roślinnego wymienia się: nasiona roślin strączkowych, tofu, produkty zbożowe oraz orzechy.

Kolejnym “paliwem” dla sportowców są węglowodany złożone, o niskim i średnim indeksie glikemicznym. Ich źródła to na przykład gruboziarniste kasze i pełnoziarniste makarony. Decydując się na catering dla sportowców z pewnością w menu będzie uwzględnione to, aby wybierać węglowodany proste o wyższym indeksie glikemicznym, szybko uzupełniające spadki energii. Będą to między innymi dojrzałe banany i owoce suszone. 

Dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ważne są też tłuszcze, a zwłaszcza wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega – 3. Można je znaleźć w tłustych rybach morskich oraz w tłuszczach pochodzenia roślinnego: oliwie z oliwek, oleju rzepakowym, orzechach włoskich, czy w awokado. Jeśli ktoś decyduje się na catering dietetyczny, to zapewnione ma, że właśnie te składniki będą dostępne w jego diecie. 

dieta pudełkowa dla sportowca

Kwestią równie ważną jest odpowiednie nawodnienie, ponieważ podczas wysiłku fizycznego wraz z potem traci się duże ilości wody oraz elektrolitów. Płyny powinny być w takim razie uzupełniane przed treningiem, w jego trakcie, jak i po jego zakończeniu. Najlepiej sprawdzi się woda średnio – i wysokozmineralizowana, a także dobrej jakości izotoniki. 

Kluczową zasadą w diecie dla sportowców jest regularność posiłków. Na chwilę przed rozpoczęciem treningu nie powinno odczuwać się głodu, jak i przejedzenia. Codzienny rozkład posiłków w dieta sportowa catering powinien być dopasowany do ilości aktywności oraz do pory dnia, w której ma wystąpić trening. Oznacza to, że inaczej będzie wyglądać jadłospis osoby ćwiczącej po południu, a jeszcze inaczej tej osoby, która ćwiczy rano. 

Ranking dieta dla sportowca

Produkty dozwolone i zabronione na diecie dla sportowców

Każda dieta pudełkowa sportowa powinna mieć odpowiednią kaloryczność, ze względu na to, że po zakończonych treningach organizm jest na tak zwanym deficycie kalorycznym. Oznacza to, że została zużyta znacząca ilość zmagazynowanej energii i należy ją uzupełnić, żeby organizm mógł jak najszybciej się zregenerować. Codzienny jadłospis osoby trenującej, czyli dieta pudełkowa dla sportowca powinna być bogata w pełnowartościowe białko.

Można też zdecydować się na roślinne źródła białka: 

 • tofu, 
 • nasiona roślin strączkowych.

Zalecane są także:

 • kasze, 
 • ryże,
 • makarony, 
 • płatki owsiane, 
 • warzywa,
 • owoce. 

Musi się ono znaleźć w każdym głównym posiłku, najlepiej pod postacią: 

 • mięs,
 • ryb,
 • jaj, 
 • produktów nabiałowych.
dieta sportowa catering

Profesjonalna dieta pudełkowa dla sportowców na pewno będzie pozbawiona wyrobów takich jak: 

 • produkty wysokoprzetworzone, 
 • smażone potrawy, 
 • produkty wzdymające: cebula, nasiona roślin strączkowych. 

Do minimum ograniczyć należy tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: 

 • masło,
 • smalec,
 • tłuste wędliny, 
 • śmietanę,
 • tłuste sery. 

Trzeba mieć na uwadze to, aby dieta dla osoby aktywnej fizycznie nie obciążała układu pokarmowego. 

Ranking dieta dla sportowca

Efekty diety dla sportowców

Decydując się na catering dietetyczny dla sportowców można być pewnym, iż będzie otrzymywać się pełnowartościowe produkty spożywcze, które będą idealnie dostosowane do własnego stylu życia. Profesjonalny catering dla sportowców uwzględni to, w jakiej porze dana osoba ćwiczy, co jest wiodącym wyznacznikiem firm, które proponują taki sposób żywienia jak dieta pudełkowa i trzeba przyznać, że jest to bardzo dobrze odbierane.

dieta sportowa

Dobrany indywidualnie catering dietetyczny sportowy, w którym dodatkowo obowiązują  zniżki na catering wzbogacony będzie o pełnowartościowe przekąski potreningowe. Jako że jadłospis dla sportowca zostanie przygotowany przez wykwalifikowanych ekspertów, na pewno będzie bezpieczny dla zdrowia. Dlatego dobrze będzie sprawdzić ranking cateringów i na tej podstawie wytypować najlepszy dla siebie. 

Treści powstały przy współpracy z dietetykiem klinicznym.