Ranking dieta Dash

Ranking dieta Dash

Dieta Dash - co to jest?

Dieta Dash jest elastycznym i zrównoważonym planem żywieniowym, który można bez większych obaw stosować w sposób ciągły. Została ona opracowana z myślą o osobach zmagających się z nadciśnieniem tętniczym, aczkolwiek może być również z powodzeniem stosowana przez osoby zdrowe, ponieważ pozwala skutecznie utrzymać prawidłową masę ciała. Eksperci podkreślają, że dieta dash sprawdza się zarówno wśród osób chorych, jak i tych, które prewencyjnie chcą o siebie zadbać. Jest to dieta niskosodowa, bazująca głównie na ograniczeniu spożywania soli. Bogata jest natomiast w warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste, a także w produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Ten typ diety polecany jest również dlatego, że tak naprawdę nie ma przeciwwskazań do jego stosowania. Można go stosować bez względu na wiek oraz na stan zdrowia. Nie ma w nim wykluczeń, a uważać należy jedynie na to, aby optymalnie zbilansować posiłki w celu zaspokojenia zapotrzebowania energetycznego organizmu. W związku z tym, założenia diety dash spotykają się z entuzjazmem nie bez powodu wśród licznej grupy osób. 

dieta dash ranking cateringów
dieta dash ranking cateringów
Ranking dieta Dash

Zasady diety dash

Założenia diety dash nie są skomplikowane. Pierwsze polega na ograniczeniu spożywania soli. Maksymalnie uznaje się 2300 mg sodu na dzień. Ilość tę można zredukować do 1500 mg, zwłaszcza u osób, które mają zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze krwi. Druga zasada, obowiązująca również wtedy, kiedy stosuje się dieta dash catering opiera się na ograniczeniu tłuszczów nasyconych i cukru. Trzeba wobec tego wystrzegać się tłustego mięsa, pełnotłustych produktów mlecznych oraz napojów słodzonych cukrem. Zalecane jest natomiast spożywanie dużej ilości owoców i warzyw oraz wyrobów pełnoziarnistych, będących cennym źródłem błonnika. To pozwala na zachowanie uczucia sytości na dłużej oraz sprzyja uregulowaniu ciśnienia krwi. Eksperci żywieniowi, którzy polecają typ diety którym jest dieta dash pudełkowa polecają też wybór niskotłuszczowych produktów mlecznych jako dobrego źródła wapnia w diecie. Należy spożywać także odpowiednią ilość białka, pod postacią chudego mięsa, ryb oraz roślin strączkowych. Tak starannie opracowany plan żywieniowy warto wzbogacić o codzienną aktywność fizyczną, również w celu unormowania ciśnienia krwi i zachowania prawidłowej masy ciała. 

Zasady diety dash wskazują na spożywanie od 4 do 5 porcji warzyw i owoców dziennie, przy czym więcej powinno jeść się każdego dnia warzyw. W ciągu doby należy też przyjąć od 6 do 8 porcji produktów pełnoziarnistych, 2 do 3 porcji niskotłuszczowych produktów mlecznych oraz 1 lub 2 porcje chudego mięsa, drobiu albo ryb. Zalecane jest także spożywanie od 4 do 5 porcji orzechów, nasion i roślin strączkowych w tygodniu.

Ranking dieta Dash
Ranking dieta Dash

Dieta dash - co można jeść?

Produkty, które zalecane są w diecie Dash to: 

 • warzywa i owoce, 
 • mięso, najlepiej drób,
 • niskotłuszczowe przetwory mleczne: kefir, jogurt naturalny,
 • pełnoziarniste pieczywo, ryże i kasze, 
 • ryby,
 • nasiona roślin strączkowych,
 • orzechy i migdały,
 • oleje roślinne. 
dieta dash catering
dieta pudełkowa dash

Dania na bazie takich produktów można przygotować samodzielnie albo zdecydować się na korzystanie z dieta pudełkowa dash, aby zapewnić sobie urozmaicone posiłki, które będą dostarczały niezbędnych składników odżywczych. Wówczas można też spodziewać się, że dieta będzie indywidualnie dopasowana do potrzeb oraz do preferencji smakowych. Dodatkowo, jeśli komuś zależy na tym, by wcielić w życie zamysł: pokonaj nadciśnienie dietą dash, to powinien pamiętać o adekwatnej podaży wody w ciągu dnia. Warto też w codziennym jadłospisie sięgać po zioła na trawienie oraz zioła na nadciśnienie. Jeśli decydujemy się na catering dietetyczny proponujący ten model odżywiania, to mamy zapewnione, że wszystkie te elementy znajdą się w codziennym menu. 

Ranking dieta Dash

Efekty - co daje dieta dash

Badania udowadniają, że zastosowanie się do zaleceń diety Dash obniża ciśnienie krwi oraz poziom cholesterolu. Ponadto, u osób stosujących catering dash jest mniejsze ryzyko pojawienia się cukrzycy, niektórych chorób nowotworowych, chorób serca oraz chorób nerek. Można też zauważyć, że systematycznie stosowana dieta pudełkowa umożliwiająca obniżenie ciśnienia tętniczego pozwala na poprawę ogólnego samopoczucia oraz sprzyja lepszej koncentracji. 

Jeśli zaś ktoś w zdrowy i bezpieczny sposób chce zrzucić nadprogramowe kilogramy, to kody rabatowe na catering dash mogą być dobrą motywacją do rozpoczęcia takiego programu odchudzania. Kiedy ktoś skonsultuje się z dietetykiem reprezentującym catering dietetyczny dash, to zyskuje gwarancję otrzymania zdrowych, smacznych i optymalnie zbilansowanych pod względem energetycznym posiłków. Racjonalne żywienie pozwoli osiągnąć prawidłową wagę. 

catering dieta dash ranking

Sprawdzając ranking cateringów dash warto kierować się takimi przesłankami jak: 

 • możliwość sięgania po produkty spożywcze z wszystkich grup,
 • brak konieczności wprowadzania restrykcji żywieniowych,
 • wpływ profilaktyczny w zakresie chorób układu sercowo – naczyniowego, a także chorób metabolicznych, w tym cukrzycy.

Treść powstała przy współpracy z dietetykiem klinicznym.

pokonaj nadciśnienie dietą dash