Dieta pudełkowa – czy jest dla Ciebie?

Dieta pudełkowa – czy jest dla Ciebie?

FIT Posiłki

W ostatnim czasie jak grzyby po deszczu wyrastają nowi dostarczyciele usługi cateringu dietetycznego, tzw. diety pudełkowej. Można ją zamówić już nie tylko w największych miastach, ale też mniejszych miejscowościach. Na czym polega dieta pudełkowa? Dla kogo jest dobre takie rozwiązanie i na co warto zwrócić uwagę przy podjęciu decyzji o skorzystaniu z usług cateringu dietetycznego?

Na czym polega catering dietetyczny? 

Świadomość żywieniowa Polaków rośnie z roku na rok, a obecne trendy coraz bardziej napędzają chęć zrzucenia paru kilogramów czy też po prostu poprawy ogólnego stanu zdrowia. Naprzeciw temu wychodzą firmy gastronomiczne, oferując dietę pudełkową. Zaczynamy od wstępnej konsultacji z dietetykiem, który będzie w stanie ustalić na podstawie naszego wieku, stanu zdrowia, poziomu aktywności i tkanki tłuszczowej dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. Następnie, biorąc pod uwagę alergie i po prostu to, co lubimy, a czego nie – ustalany jest jadłospis. Najczęściej jest on na 7 lub 14 dni, dzięki czemu możemy spróbować nowych potraw i jedzenie nie nudzi się tak szybko. Każdego dnia rano dostawca przynosi pod nasze drzwi pakiet pudełek z posiłkami na cały dzień. W zależności od zapotrzebowania kalorycznego ceny wahają się w okolicach od 35 do 60 złotych za dzienny pakiet. 

Dieta pudełkowa – dla kogo się sprawdzi?

Catering dietetyczny może brzmieć jak usługa dla profesjonalnych sportowców, ale ma ona wiele korzyści również dla przysłowiowego “Kowalskiego”. Przede wszystkim jest to ogromna oszczędność czasu, nie musimy robić dużych zakupów spożywczych oraz szukać promocji, nie poświęcamy też czasu na gotowanie i możemy go przeznaczyć na przykład rodzinie. Możemy spróbować nowych potraw oraz produktów, które inaczej mogłyby nawet nie przyjść nam do głowy. Oczywiście taki sposób żywienia doskonale sprawdzi się, kiedy chcemy zredukować poziom tkanki tłuszczowej lub kiedy jesteśmy osobą trenującą i potrzebujemy odpowiedniej podaży białka w diecie. Nie musimy przejmować się wtedy liczeniem makroelementów czy kalorii, a naszym głównym zadaniem jest niepodjadanie. Również, kiedy jesteśmy alergikami, oszczędzi nam to wiele czasu i czytania etykiet w poszukiwaniu potencjalnych alergenów. Jeżeli jednak ceny w przedziale od 35 do 60 złotych na dzień to dla nas troszeczkę zbyt duży wydatek – jest na to rozwiązanie. Obecnie większość firm proponuje całą paletę pakietów, choćby mniejszą podaż kaloryczną – wtedy sami uzupełniamy brakujące. Ciekawą alternatywą jest też zamówienie sobie pakietu od poniedziałku do piątku i gotowanie samemu w weekendy, kiedy zazwyczaj mamy więcej czasu. 

Catering dietetyczny – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przede wszystkim warto wyznaczyć sobie cel i na jego podstawie wybrać odpowiedni pakiet. W zależności od tego czy chcemy stracić nadmiarowe kilogramy, czy też po prostu oszczędzić czas, potrzebny może być inny rodzaj żywienia. Drugą kwestią, niemniej ważną, jest ilość posiłków. Normą jest 5, jednak możemy pokusić się o okresowe poszczenie, które wspomaga spalanie zapasów tłuszczu z naszego organizmu – wtedy 2 lub 3 mogą w zupełności wystarczyć. Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest różnorodność dań serwowanych przez danego dostawcę. W przypadku, gdy lubimy próbować nowych rzeczy, będzie to ważny aspekt diety. Jeśli mamy mocno wyrafinowany smak, to powinniśmy mieć też opcję wykluczenia produktów, na których myśl się krzywimy. Oczywiście ważne są też finanse, więc możemy porównać poszczególne pakiety w firmach cateringowych i na podstawie naszych potrzeb oraz zasobów pieniężnych wybrać ten, idealny dla siebie.

Czy warto wybrać dietę pudełkową?

Niezależnie od tego, czy jesteś aspirującym ciężarowcem, chcesz zgubić nadmiar wagi czy po prostu cenisz sobie swój wolny czas – dieta pudełkowa może być doskonałym wyborem. Niezależnie od swoich preferencji żywieniowych czy budżetu. Dostawców jest naprawdę wielu i w większości miast usługi działają już od dłuższego czasu, więc na forach można znaleźć opinie klientów. To może być naprawdę pomocne.