Metabolizm to inaczej przemiana materii. Definiuje się go jako ogół reakcji biochemicznych oraz przemian energetycznych zachodzących w organizmie. Proces ten jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów, jakie się w nim znajdują. Jak przyspieszyć metabolizm? Nasi eksperci wyjaśniają w szczegółach.
Jak przyspieszyć metabolizm? Co na niego wpływa?
Co poprawia metabolizm? To pytanie zadają sobie osoby, którym zależy na utracie zbędnych kilogramów. I słusznie, ponieważ w tym zakresie odgrywa on bardzo ważną rolę. Szybszy metabolizm prowadzi do spalania większej ilości kalorii, a to jest podstawą do redukcji wagi oraz utrzymania jej na właściwym poziomie. Zatem co najbardziej przyspiesza metabolizm?
Na przyśpieszenie metabolizmu wpływa:
- regularna aktywność fizyczna
- aktywność umysłowa
- ilość kalorii spożywanych każdego dnia
- jakość pożywienia i regularność zjadania posiłków
- temperatura otoczenia
W głównej mierze metabolizm człowieka przyspiesza odpowiednia dieta. Dlatego chcąc uzyskać ten efekt, trzeba zwracać uwagę na to, co się je. Ci, którzy cenią sobie wygodę, najczęściej wybierają catering dietetyczny. Nie muszą gotować, ani też robić zakupów, a posiłki, które otrzymują, są odpowiednio zbilansowane, zawsze świeże i smaczne.
Co wspomaga metabolizm i jakie jest dzienne zapotrzebowanie na energię?
Zapotrzebowanie organizmu na energię zleży od wielu czynników, takich jak wiek, płeć, wzrost, masa ciała, czy też aktywność fizyczna. Metabolizm zaś wynika z bilansu energetycznego. Jest to dokładnie różnica pomiędzy energią pozyskaną z jedzenia oraz energią wydatkową. Ponieważ każdy organizm jest inny, trzeba wyliczyć indywidualne zapotrzebowanie na białko, tłuszcze oraz węglowodany.
U osób, które intensywnie ćwiczą i dążą do zbudowania masy mięśniowej, spożywanie większe ilości kalorii niż jest taka potrzeba jest czymś zupełnie normalnym. Na tak kaloryczne posiłki nie mogą pozwolić sobie osoby uprawiające sport incydentalnie. U nich taki sposób żywienia mógłby prowadzić do gromadzenia tkanki tłuszczowej. Zatem każdy organizm ma inne zapotrzebowanie na energię. Wiedząc, co zwiększa metabolizm, można łatwiej tworzyć jadłospis na każdy dzień.
Co jeszcze jest dobre na przyspieszenie metabolizmu?
W diecie na przyspieszony metabolizm powinny znaleźć się produkty jak najmniej przetworzone, w dodatku ekologiczne. Ponadto dieta musi obfitować w źródło kwasów tłuszczowych omega-3, a do tego warzywa oraz owoce. Zaleca się stosowanie ostrych przypraw jak pieprz cayenne, chili, czy papryczka jalapeno. Przyczyniają się one do wzrostu temperatury ciała i podnoszą termogenezę.
Chcąc stosować cos na przyspieszenie metabolizmu, wcale nie trzeba daleko i długo szukać. Takim działaniem wykazuje się nawet kawa, ponieważ zawiera kofeinę. Korzystny wpływ na metabolizm mają również produkty zawierające białko.
Jeszcze inne produkty na przyspieszenie trawienia to:
- imbir – wspomaga spalanie tłuszczu gromadzącego się w okolicach brzucha,
- awokado – nie tylko wspomaga odchudzanie, ale też reguluje poziom glukozy we krwi,
- jabłka – zawierają błonnik, który korzystnie wpływa na perystaltykę jelit i skutecznie oczyszczają układ pokarmowy z resztek żywności,
- siemię lniane – zawiera dużo błonnika, który nie tylko przyspisza metabolizm, ale też zapobiega zaparciom,
- ryby – zawierają kwasy omega-3, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej,
- pokrzywa – napar działa moczopędnie i pomaga pozbyć się nadmiaru wody zgromadzonej w organizmie,
- zielona herbata – przyspiesza spalanie kalorii, zmniejsza wchłanianie tłuszczu z pożywienia.
Biorąc pod uwagę sam fakt, że lista produktów zalecanych i to co spowalnia metabolizm można wymieniać bardzo długo, warto zdecydować się na catering. Dieta pudełkowa to gotowe posiłki, które mają korzystny wpływ na działanie organizmu. To najlepszy sposób na wspomaganie organizmu. A łącząc dietę z regularnym wysiłkiem fizycznym, można jeszcze lepiej wpłynąć na funkcjonowanie swojego organizmu.