Kto powinien przyjmować koenzym Q10 i jakie są objawy niedoboru?

Kto powinien przyjmować koenzym Q10 i jakie są objawy niedoboru?

FIT Posiłki

Koenzym Q10 to naturalnie występująca w organizmie substancja, która wraz z upływem lat nie jest już produkowana w oczekiwanej ilości. Jej niedobór może prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania organizmu i pogorszenia samopoczucia. Dotyczy to przede wszystkim osób wyjątkowo aktywnych fizycznie, uprawiających sporty i osób starszych. Kto powinien regularnie uzupełniać niedobór koenzymu Q10 i jak stan ten się objawia? 

kto powinien zażywać koenzym q10

Kto powinien zażywać koenzym Q10?

Mówi się, że już po 35. roku życia ilość produkowanego przez organizm koenzymu Q10 znacznie spada. Dlatego suplementacją tej substancji powinny zainteresować się osoby w podanym wieku i starsze. Właściwa suplementacja może pomóc tym osobom utrzymać witalność i opóźnić procesy starzenia. Uzupełnianie niedoboru koenzymu Q10 jest szczególnie ważne w przypadku osób intensywnie uprawiających sporty. To najlepszy sposób na wspieranie wydolności fizycznej i regenerację. 

Ubichinon jest zalecany osobom ciężko pracującym fizycznie. Nadmierny wysiłek może prowadzić do znacznego spadku tej substancji w organizmie, a to automatycznie przekłada się na gorsze funkcjonowanie poszczególnych komórek. Suplement jest proponowany także osobom obarczonym wyjątkowo silnym i długo trwającym stresem. Koenzym Q10 działa jak przeciwutleniacz. Skutecznie chroni komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. 

Koenzym Q10 powinien być stosowany przez osoby cierpiące z powodu zastoinowej niewydolności serca. Ponieważ zapobiega migrenom, warto, by zwrócili na niego uwagę także ci, którzy często cierpią z powodu bólu głowy właśnie o podłożu migrenowym. U osób stosujących ten suplement zaobserwowano, że właściwy poziom ubichinonu zmniejsza intensywność i częstotliwość tego typu dolegliwości. 

O właściwą suplementację powinny zadbać osoby obarczone ryzykiem choroby miażdżycowej, a także chorobami układu krążenia (kardiomiopatia, niewydolność krążenia, zaburzenia rytmu serca czy nadciśnienie tętnicze). Ponadto warto ją również wdrożyć w przypadku takich chorób jak cukrzyca, Alzheimer czy Parkinson. 

Każdy organizm zależnie od problemu zdrowotnego, wieku, czy też trybu życia, jaki prowadzi, może mieć niedobór koenzymu Q10 na zupełnie innym poziomie. W związku z tym u każdej z tych osób suplementacja może wyglądać zupełnie inaczej. Trudno zatem mówić o dawkach i zaleceniach, ponieważ zależą one od konkretnego przypadku. Najbezpieczniej jest, gdy sposób stosowania suplementu zaleci lekarz. 

Duży wybór suplementów zawierających koenzym Q10 może wprawić kupujących w niemałe zakłopotanie. Wybierając jeden z nich, warto postawić na ubichinon w naturalnej postaci. Bez ulepszaczy i wielu zbędnych składników dodatkowych. 

objawy niedoboru koenzymu q10

Jakie są objawy niedoboru koenzymu Q10?

Niedobór koenzymu Q10 może objawiać się na różne sposoby i jest on wyraźnie zauważalny, ponieważ substancja ta odgrywa ważną rolę w produkcji energii w komórkach. Najczęstszym objawem jest chroniczne zmęczenie i osłabienie organizmu. Mogą pojawić się również problemy z sercem. Duży niedobór ubichinonu powoduje osłabienie mięśnia sercowego, arytmię, niewydolność serca, a także inne dolegliwości na podłożu kardiologicznym. 

Zbyt mały poziom koenzymu Q10 prowadzi również do osłabienia mięśni oraz ich bólu. Z tego samego powodu mogą pojawić się problemy neurologiczne. Substancja ta działa antyoksydacyjnie, a brak odpowiedniej ilości może wywołać uszkodzenie nerwów. Najczęściej objawia się to problemami z koordynacją, bólem głowy i zawrotami, czy nawet pogorszeniem funkcji poznawczych. 

Niewłaściwa ilość koenzymu Q10 objawia się także szybkim starzeniem się skóry. Jednym z czynników przyspieszonego jej starzenia się, jest stres oksydacyjny. Zatem niedobór tej ważnej dla organizmu substancji może prowadzić do powstawania zmarszczek oraz innych oznak starzenia. Zdarza się również, że na ten sam skutek pojawiają się problemy metaboliczne. Niski poziom CoQ10 przyczynia się do podwyższonego poziomu cholesterolu, a także innych zaburzeń metabolicznych. 

Brak odpowiedniej ilości koenzymu Q10 w organizmie powoduje ogólne osłabienie układu odpornościowego. Osoby, które borykają się z tym problemem, automatycznie są łatwiej podatne na infekcje, szczególnie w okresie jesienno-zimowym i wiosną. Choć objaw ten nie jest charakterystyczny właśnie dla tej choroby, to jednak trzeba wziąć go pod uwagę, podejrzewając niedobór CoQ10. 

Jeżeli ktoś dostrzegł u siebie brak apetytu, problemy z koordynacją, czy problemy z zasypianiem, powinien wziąć pod uwagę, że może być to spowodowane właśnie niedoborem ubichinonu. Oczywiście objawy te mogą dotyczyć innych chorób i problemów zdrowotnych. Niedobór ten można podejrzewać dopiero, gdy zaobserwuje się kilka z powyżej wymienionych objawów. 

Dla pewności, że złe samopoczucie jest spowodowane brakiem odpowiedniej ilości koenzymu Q10, zaleca się diagnozę u specjalisty. Rozpoznanie niedoboru tej substancji opiera się na wywiadzie lekarskim. Ponadto lekarz przeprowadza badanie fizykalne i laboratoryjne. Poziom koenzymu Q10 można sprawdzić w badaniu krwi, a także poprzez badania genetyczne. Trzeba tylko dokładnie wiedzieć, pod jakim kątem zbadać tę krew. 

koenzym q10 lepsze zdrowie

Koenzym Q10 dla lepszego zdrowia

Podsumowując, koenzym Q10 jest niezwykle ważną dla organizmu substancją, niezbędną do prawidłowego funkcjonowania wielu komórek. Dlatego ważne jest, by dbać o jej właściwy poziom. To pozwoli cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Uchroni też przed przykrymi konsekwencjami w przyszłości. Zadbać o uzupełnianie niedoboru ubichinonu powinny głównie osoby po 35. roku życia, a tym bardziej osoby w podeszłym wieku. Jest to też ważne w przypadku osób uprawiających sporty i pracujących fizycznie. 

Obecnie nie ma większego problemu z dostępnością koenzymu Q10 w formie suplementów. Najczęściej wybieraną formą są kapsułki. Zażywanie ich regularnie może przyczynić się do wyrównania poziomu substancji. Wybierając odpowiedni preparat i stosując właściwą dawkę tego suplementu, można szybko przywrócić równowagę dla organizmu. Najlepszym wyborem jest naturalny koenzym Q10, bez zbędnych dodatkowych składników i chemicznych substancji.