Ranking dieta bezglutenowa
- Home
- Ranking dieta bezglutenowa
Ranking dieta bezglutenowa
1 miejsce CATERING
2 miejsce CATERING
Ranking dieta bezglutenowa
Na czym polega dieta bezglutenowa?
Dieta bezglutenowa jest dietą eliminacyjną, polegającą na tym, że nie spożywa się produktów będących źródłem glutenu. Głównie chodzi tutaj o: pszenicę, żyto, jęczmień, czy orkisz. Przede wszystkim na ten rodzaj diety decydują się osoby zmagające się z chorobą taką jak celiakia, ponieważ wiedzą, że dzięki temu mogą znacząco poprawić swój komfort życia na co dzień.
Gluten to kompleks białek, które w różnych odmianach zboża różnią się zawartością procentową, składem oraz rozmieszczeniem białek glutenowych. Do głównych białek z tej kategorii zaliczają się: glutenina i gliadyna, nazywane wspólnie prolaminami. Spożywanie glutenu może mieć negatywny wpływ na organizm u osób zmagających się z:
- chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak celiakia,
- alergią pokarmową na gluten,
- nieceliakalną nadwrażliwością na gluten.
Najczęściej dieta bezglutenowa wdrażana jest u pacjentów chorych na celiakię, powodującą że organizm chroni się przed glutenem, tworząc przeciwko niemu przeciwciała. Celiakia uszkadza jelito cienkie. Alergie pokarmowe na gluten wynikają przede wszystkim z uczulenia na jedno białko występujące w pszenicy – gliadynę. Obecnie dieta bez glutenu jest też często wprowadzana u pacjentów zmagających się z chorobami tarczycy, jeśli tylko u konkretnej osoby okaże się, że mogłoby to poprawić jej ogólną jakość życia.
Ranking dieta bezglutenowa
Co jeść na diecie bezglutenowej?
Dieta bezglutenowa polega na tym, aby wspierać się produktami nie zawierającymi glutenu. Przykładowo, zamiennikiem sosu sojowego może być tamari. Warto wybierać w sklepach produkty, które mają przekreślony kłos albo oznaczenie “gluten – free”.
Decydując się na catering bezglutenowy nadal można będzie spożywać:
- warzywa,
- owoce,
- mięsa,
- ryby,
- jaja,
- nabiał,
- orzechy,
- oleje.
Sporo osób może też nie orientować się, że występują zboża wolne od glutenu. Są to:
- ryż,
- kukurydza,
- gryka,
- proso,
- amarantus,
- quinoa,
- teff,
- sorgo.
Jeśli wobec tego ktoś zdecyduje się na to, by na co dzień towarzyszyła mu dieta pudełkowa bezglutenowa, to może spodziewać się urozmaiconych posiłków. To, że będzie na diecie eliminacyjnej nie będzie zbyt mocno ograniczało jego codziennego jadłospisu. Korzyści, które daje bezglutenowa dieta są szybko odczuwalne, zwłaszcza w tej grupie osób, które do tej pory miały trudności z przygotowaniem dla siebie pełnowartościowych, bezpiecznych posiłków. Im mniej ktoś jest pewny, czy będzie sobie potrafił poradzić z przygotowaniem posiłków, tym bardziej rekomendowany w jego przypadku będzie catering dietetyczny, ponieważ doświadczeni dietetycy i kucharze przygotują dla niego najlepsze potrawy.
Ranking dieta bezglutenowa
Czego nie można jeść na diecie bezglutenowej?
Na diecie bezglutenowej zakazane są produkty zawierające kompleks białek glutenowych, a więc produkty z pszenicy, żyta, jęczmienia, orkiszu, kamutu, pszenżyta, słodu oraz czasami z owsa.
Dlatego dieta pudełkowa bez glutenu opiera się na zrezygnowaniu z:
- mąki: pieczywa, ciast, pizzy, makaronów,
- płatków jęczmiennych, orkiszowych i owsianych,
- otrębów pszennych i jęczmiennych,
- kasz: kuskus, bulgur, manny i jęczmiennej,
- kawy zbożowej.
Przygotowanie jadłospisu przez ekspertów żywieniowych minimalizuje ryzyko pojawienia się tych składników w diecie. Kiedy zaś ktoś sam przygotowuje swoje posiłki, zawsze musi zachować czujność w trakcie czytania etykiet.
Standardowo dieta bez glutenowa powinna też być wolna od dodatkowych źródeł glutenu:
- przetworzonego mięsa,
- wegetariańskich substytutów mięsa,
- zagęszczaczy, emulgatorów albo środków żelujących w cukierkach, lodach, maśle, przyprawach, farszach, marynatach i dressingach,
- wypełniaczy i powłok stosowanych w lekach albo w wyrobach cukierniczych.
Z pewnością, dieta pudełkowa, która jest bezglutenowa wpłynie korzystnie na poprawę jakości zdrowia osób, które ją stosują. Nie będzie u nich ryzyka pojawienia się reakcji uczuleniowej, a ponadto nie będą musiały się obawiać, że ich organizm będzie zbyt obciążony. Bardzo ważne jest więc to, aby jadlospis bezglutenowy był ułożony rozsądnie, pod kątem konkretnej osoby. Działania eliminacyjne są tutaj kluczowe, ponieważ pewne produkty zawierające gluten mogą komuś zaszkodzić bardziej, a inne mniej.
Ranking dieta bezglutenowa
Co daje dieta bezglutenowa?
Osoby, które cierpią na celiakię lub inne schorzenia powiązane z układem pokarmowym odczują ulgę, gdy chodzi o dolegliwości jelitowe. Zostaną u nich wyeliminowane:
- wzdęcia,
- zaparcia,
- biegunki,
- bóle brzucha.
Badania dowodzą, że w czasie stosowania diety bez glutenu u chorych znikły też objawy zmęczenia oraz rzadziej pojawiała się tak zwana “mgła mózgowa”. Jako że osoby chorujące na celiakię mają trudności z wchłanianiem substancji z jelita, istnieje u nich większe ryzyko pojawienia się niedożywienia. W związku z tym, dieta bezglutenowa pudełkowa w ich przypadku może okazać się rzeczywiście dobrym rozwiązaniem. Regularnie spożywane, zdrowe i odpowiednio zbilansowane posiłki sprawiają, że ścianki jelita cienkiego goją się i o wiele więcej substancji wchłania się do organizmu. Dodatkowo zmniejszają się również stany zapalne. Dieta bez glutenu może też być korzystna w przypadku osób zmagających się z bielactwem lub łuszczycą, ponieważ dania, które zamawiane są w ramach zniżki na catering mogą u nich znacząco poprawić stan skóry.
Wykluczenie glutenu z jadłospisu jest też opcją wybieraną w catering bez glutenu przez osoby odchudzające się. Należy jedynie zadbać o to, aby nie doszło do niedoborów pokarmowych, wobec czego ten plan dietetyczny powinien być dopasowany konkretnie do wskazanej osoby. Warto w takim razie przed ostatecznym wyborem sprawdzić ranking cateringów, aby mieć pewność, iż eksperci umiejętnie dobiorą zróżnicowane produkty, pozwalające uniknąć niedoborów. Poza tym, że z menu zostaną usunięte tuczące wyroby, to wzmocniony zostanie układ trawienny i usprawnione będą procesy przemiany materii.
Treść opracowana przy współpracy z dietetykiem klinicznym.